Roman Ślagowski: Dołożymy wszelkich starań, aby tegoroczny Memoriał Leszka Drogosza oraz Memoriał Feliksa Stamma odbyły się w dotychczasowych formatach. Jeśli jednak okaże się to niemożliwe, mamy przygotowane atrakcyjne alternatywy
- Dołożymy wszelkich starań, aby tegoroczny Memoriał Leszka Drogosza oraz Memoriał Feliksa Stamma odbyły się w dotychczasowych formatach. Jeśli jednak okaże się to niemożliwe, mamy przygotowane atrakcyjne alternatywy – mówi Roman Ślagowski, Wiceprezes ds. Zagranicznych Polskiego Związku Bokserskiego.
Z powodu pandemii koronawirusa, w marcu w Londynie przerwane zostały olimpijskie kwalifikacje do Igrzysk w Tokio. Wciąż nie odbywają się żadne zawody międzynarodowe i nie jest znany kalendarz imprez na jesień 2020 roku.
- Jestem w kontakcie z przedstawicielami zagranicznych federacji, wszędzie odbywają się treningi i zgrupowania reprezentacji, ale tak naprawdę wszyscy czekają na to, co się dalej wydarzy z pandemią. Przełożenie Igrzysk Olimpijskich na 2021 rok sprawiło, że w 2020 roku nie ma głównej imprezy międzynarodowej. W harmonogramie AIBA i EUBC pozostają różne turnieje, ale na dziś nie wiadomo, które uda się przeprowadzić – powiedział szef Wydziału Zagranicznego PZB.
W listopadzie w Kielcach zaplanowany jest 8. Memoriał Leszka Drogosza, brązowego medalisty Igrzysk w Rzymie i 3-krotnego Mistrza Europy, a w grudniu w Warszawie ma się odbyć 37. Memoriał Feliksa Stamma, słynnego trenera, twórcy wielkich sukcesów polskich bokserów przed kilkudziesięcioma laty.
- Podobnie jak w 2018 roku, kiedy nasza reprezentacja walczyła w Kielcach z Rosją, również tegoroczna edycja Memoriału Leszka Drogosza, Czarodzieja Ringu, ma zostać rozegrana w formule meczu międzypaństwowego. Zdajemy sobie sprawę jak trudno może być z przyjazdem zagranicznych reprezentacji, dlatego trzeba szukać alternatywy. A taką jest spotkanie towarzyskie z mocną kadrą narodową. W przypadku Memoriału Feliksa Stamma być może takim rozwiązaniem będzie organizacja meczu, np. zespołu drużyn mieszanych. W Warszawie zobaczylibyśmy naszych zawodników i zawodniczki w starciu z wymagającymi przeciwnikami i przeciwniczkami – przyznał Roman Ślagowski.
W obecnej sytuacji kontakty z AIBA i EUBC oraz Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim odbywają się najczęściej online, poprzez telekonferencje. Na grudzień zaplanowany jest Kongres AIBA. W przyszłym roku natomiast mają zostać dokończone olimpijskie kwalifikacje Europy w Londynie oraz przeprowadzone światowe kwalifikacje w Paryżu.
- Jeszcze nie zapadła decyzja, gdzie odbędzie się Kongres AIBA. Podczas takich wydarzeń zawsze jest mnóstwo okazji do rozmów i nawiązywania kontaktów z przedstawicielami federacji innych państw. Na październik Polski Związek Bokserski i Suzuki Motor Poland planują kolejną galę Suzuki Boxing Night. W tym momencie rozpatrywane są dwie kandydatury ciekawych europejskich rywali - dodał Roman Ślagowski.
Wiceprezes ds. Zagranicznych PZB jest prezesem zarządu firmy BałtykGaz Sp. z O.O. Rumia. Z boksem związany jest od kilkunastu lat. – Od 2006 roku zaangażowany jestem w działalność Pomorskiego Okręgowego Związku Bokserskiego w Gdańsku. W latach 2008-2012 byłem członkiem zarządu odpowiadającym m.in. za kontakty z zagranicznymi klubami, w następnej kadencji 2012-2016 pełniłem funkcję wiceprezesa, a od 2016 roku jestem prezesem naszego okręgowego Związku – powiedział Roman Ślagowski.